Home » Travel & Local » Karpacz Historyczny Park Miniatur
Karpacz Historyczny Park Miniatur Apk

Karpacz Historyczny Park Miniatur 1.0.0 APKs

  • Version: 1.0.0
  • File size: 12.22MB
  • Requires: Android 5.0+
  • Package Name: com.starlab.hpm
  • Developer: CITO - ARTUR DOMAŃSKI
  • Updated Jun 22, 2019
  • Price: Free
  • Rate 4.80 stars – based on 285 reviews
Karpacz Historyczny Park Miniatur App

Historyczny Park Miniatur jest nie tylko interaktywnym muzeum, prezentującym najbardziej charakterystyczne zabytki Karpacza w ich historycznej odsłonie. Jest doskonałym miejscem do zapoznania się z fascynującą przeszłością miasta, w którym obserwator staje się świadkiem toczących się narracji. Dzięki zgromadzonej unikatowej dokumentacji historycznej i pracy zespołu specjalistów: artystów modelarzy, malarzy i historyków regionu, odtworzyliśmy sceny, do tej pory znane jedynie z ikonografii lub tekstów źródłowych.
Ta swoista kapsuła czasu zabierze Państwa w podróż w przeszłość górskiego kurortu, gdzie wśród rozgrywających się scenek, przy akompaniamencie dźwięków im towarzyszących, poznacie legendy i nieznane fakty z przeszłości miasta, a przede wszystkim miło spędzicie czas.
Nasza niesamowita kraina jest kompilacją odważnego pomysłu oraz dzieła żmudnej pracy lokalnych twórców, którzy przez okres bez mała 5 lat, wykonywali miniatury najznamienitszych budowli Karpacza.
Co ważne, pomimo dostępności nowoczesnych technologii, zespół modelarzy nie korzystał z osiągnięć druku 3 D. Wszystkie części makiet zostały wykonane ręcznie. Proces realizacji poszczególnych elementów wymagał wiedzy i wyobraźni.
Artysta najpierw tworzył model poszczególnych elementów z drewna, gipsu, czasem nawet plasteliny, następnie na ich podstawie realizował specjalną, elastyczną formę, którą wypełniał odpornym na warunki atmosferyczne tworzywem. Tak otrzymany element, po obróbce, utwardzeniu, poddawany był ok. 2-3 godzinnej pracy malarskiej. Dzięki tej drobiazgowej, ręcznej robocie, każdy detal został odtworzony dokładne, jednak nigdy nie jest „idealny”. Detale takie jak: kamienie, piasek, fragmenty korzeni, pochodzą dokładnie z tych miejsc, których dotyczy makieta. Wszystko po to aby zapewnić państwu przyjemność obcowania z dziełem pracy rąk ludzkich, noszącym znamiona autentyczności.
Historyczny Park Miniatur to zespól 17 makiet najbardziej znanych budowli Karpacza- istniejących i nieistniejących, dla których czas zatrzymał się na początku XX w., wkomponowanych w otoczenie zaczarowanego ogrodu.
Są to modele schronisk: Łomniczka, Samotnia, Strzecha Akademicka, Dom Śląski, Księcia Henryka, Bronka Czecha, schroniska i obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce, Kaplicy Św. Wawrzyńca, nowego Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce, Domku Myśliwskiego, Świątyni Wang, Księżej Góry wraz z zabudową, Muzeum Sportu i Turystyki, dworca Kolejowego, kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny, kościoła p.w. Serca Pana Jezusa, hotelu Rezydencja Domańskich i budynku Urzędu Miasta. Makiety zrealizowano w skali 1:25. Największa z nich ma powierzchnię 28 m kw., najmniejsza 4m kw.
Mało znaną ciekawostką jest, że na tym terenie tradycja wytwarzania miniatur związanych z Karkonoszami jest bardzo stara. Już w poł. XVIII w., w Ściegnach pod Karpaczem żył wysoko ceniony rzeźbiarz, samouk Siegismund Kahl. Jego mikroskopijne, wykonane z drewna figurki ptaków i owadów cieszyły się taką sławą, że opinia o ich wyjątkowości dotarła do Berlina i Petersburga. W 1780 r, po latach drobiazgowej pracy wykonał w drewnie bukowym model Karkonoszy przedstawiający obszar od Pielgrzymów aż do Sobieszowa. Wszystko co istniało na tym terenie, czyli w obrębie 6,5 km długości i około 2,5 km szerokości zostało skopiowane przez Kahla! Dziełem tym zachwycił się sam król Pruski Fryderyk Wielki, który wywiózł je do Muzeum Berlińskiego, skąd to zostały zrabowane przez wojska Napoleońskie i eksponowane w Paryżu.
Jeśli jesteście ciekawi takich i innych opowieści z życia Karpacza, pragniecie dowiedzieć się kto stoi za pożarem schroniska ks. Henryka, w którego piwnicach wg lokalnych opowieści ukryto wrocławskie depozyty, dlaczego obserwatorium na Śnieżce budowano aż 8 lat, co robił w Karpaczu Goering, zatrzymamy dla was czas i zabierzemy w podróż do przeszłości.

Show More